Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

Obsah

Huby


Záhorie sa všeobecne považuje za raj hubárov. Ideálne podmienky - zmiešané lesy, piesčitá pôda, ale aj okolie močiarov ponúkajú hubárom pestrú paletu jedlých húb. Mnohé sa objavujú už začiatkom mája, vyvrcholenie sezóny býva v mesiaci september. No huby rastú až do príchodu zimy. Aj počas miernej zimy je to huba vianočná - plamienka zamatovohlúbikovitá.
 

Hrib dubovýK hríbovitým hubám patrí hríb dubový, ktorý rastie v zmiešaných lesoch v máji až júni a potom od augusta do septembra.
Ďalej je to hríb sosnový - rastie v pieskových borovicových lesoch už od mája až po júl - september. Hríb zrnitohlúbikový rastie od mája do septembra. Má na hlúbiku černe zrniečka, na reze je modrá. Je to výborná jedlá huba. Podobá sa naň hríb siný, ktorý však má na hlúbiku výraznú mriežku. Pozor! Hríb siný môže po požití alkoholu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
V okolitých lesoch rastie ešte veľa masliakov - najhojnejší je masliak obyčajný, najmä v mladých borovicových lesoch. Záhorie - najmä okolie Lakšárskej Novej Vsi - je významnou lokalitou masliaka strakatého, ktorý rastie v septembri a októbri. Je to výborná jedlá huba, ktorú mnohí hubári nepoznajú.
 

Masliak strakatý Kozák březový

Vyskytuje sa i kozák brezový a krásny kozák osikový. V letných mesiacoch rastie ešte množstvo plávok, kuriatok a iných druhov.
Vzácnou a zaujímavou hubou je kučierka veľká. Domáci ju poznajú pod názvom "barania hlava". Len na Záhorí rastie jesenná huba - čírovka zelenkastá -, ľudovo nazývaná "sviňúrka". Je to vynikajúca polievková huba.

Foto